TA Recitation and Office Hours

TA Recitation and Office Hours

APMA

Course

Instructor/TA

Recitation Hours

Office Hours

0160 Guosheng Fu

Wed 10 - 12
170 Hope 304

Oh-Joon Kwon

Mon 2 -3
170 Hope 108

Wed 5 - 6
170 Hope 118

Margaret Thoren

Sun 3 - 4
SmithB G13

Wed 5 - 6
170 Hope 118

0330 Sona Akopian

Tues 4 - 5
Biomed 081

Thurs 4 - 5
Salomon 003

Mon Wed 10:50-11:50
182 George 219

Shweta Majumdar Tues 11 - 12
170 Hope 217
Nishan Khanal Mon 3 - 4
170 Hope 118
0340 Vladimir Dobrushkin

MWF 8 - 11

Abdirahim Mohamed Mon 6 - 7
170 Hope 108
Tues 1 - 3
182 George 110
Justin Dong Mon 6 - 7
170 Hope 108
Mon 5 -6 and 7 - 8
170 Hope 108
0350 Constantine Dafermos
Rebecca Durst

Mon 6 - 7
182 George 110

Wed 4 - 5
Barus & Holley 165

Wed 5 - 6:30
Barus & Holley 165
Malavika Krishnan Tues 3 - 3:50
101 Thayer 116A
Wenhuang Zeng Mon 1 - 2
170 Hope 108
0360 Martin Maxey Mon 3 - 4
Tues 4:15 - 5:30 or by apppointment 
170 Hope 316

Charles Parker Wed 4 - 5:30
170 Hope 108
Thurs 3 - 5
170 Hope 217
Sophie Yang Wed 1 - 2:50
Sayles 014
0650 Charles Lawrence

 

Tues 2 - 3
Wed 1:30 - 2:30
182 George 204

Jennifer Caruso

10:30 -11:30
Tues & Thurs
182 George 110

Mon 12 - 12:50
101 Thayer 116B

Emma Dennis-Knieriem

Mon 1:30 - 2:30
Wed 11 - 11:50 
101 Thayer 116A

Mon 12 - 12:50
101 Thayer 116B

1070 Elie Bienenstock Mon Wed 11 - 12
182 George 228
Ching-Peng Huang

Mon 4:30 - 5:30
170 Hope 217

Wed 3 - 4
170 Hope 217

1160 Jerome Darbon

Mon 11-12:30
Wed 12 - 2:50
or by appointment
182 George 227

Gabrielle Provencher Langlois Tues 3 - 5
Sayles 005
Runhan Xie Thurs 4 - 6
Sayles 105
1200 Anatasios Matzavinos
Tues Thurs 11-12
182 George 325
Emily Winn Wed 3 - 5
BioMed 081, Cohen Room
Julia Gilman Mon 3- 5
BioMed 081
Cohen Room
Bryan Xian Tues 4 - 6
Salomon 003
1360 Jason Bramburger

Tues 11 - 2
170 Hope 206

1650 Yeonjong Shin

Wed 3 - 5
182 George 222

Rebecca Santorella Thurs 5 - 6
B & H 168
Tues 4 - 5
B & H 158
Gisella Hoxha

Mon 4 - 5
Sayles 205

Thurs 6 - 7
Sayles 205

Alanna Wolf

Tues 5 - 6
Sayles 014

Fri 2 - 2:50
Sayles 014

Alkim Kara

Wed 9 - 9:50
101 Thayer 116A

Thurs 10:30 - 11:30
Sayles 306

Elbert Wu Fri 3 - 5
Sayles 005
Andrew Park Wed 5 - 7
Sayles 005
Young Park Thurs 3 - 5
Sayles 205
Sabrina Chen Wed 7 - 9
Sayles 105
1660 Zhen Li Mon Wed 1 - 2
170 Hope 118
Tues 4:30 - 6:30
170 Hope 118
Erdi Deviren Fri 2 - 3
182 George 110
Xinyue Yu Mon Wed 1 - 2
170 Hope 118
1720 Debankur Mukerjee
Mon Wed 2 - 3
182 George 303
Yin-Ting Liao Tues 3 - 5
Churchhill House B9 (155 Angell Street)
Fri 2 - 4
B & H 141
Rajita Chandak Mon 4 - 6
Sayles 306
1740 Hui Wang

Mon 2 - 4
182 George 223

Patrick Liscio Fri 2 - 3
182 George 110

Tues 12 - 2
111 Thayer St. 

Rigel Galangna Mon 4 - 6
101 Thayer 116E
Misha Sohan Tues 3 -5
Sayles 014
1910

Bjorn Sandstede 

Mon 9 - 10
Tues 4 - 5
170 Hope 212
Thomas Goodwillie Tues 2:30 - 3:30
Wed 1 - 2
Kassar 316 
1940Y Mark Ainsworth

Fri 9:30 - 11
182 George 313

2120 Hongjie Dong

Mon 10 - 11
Wed 4 - 5
170 Hope 208

2200 John Mallet-Paret

 

2560 Chi-Wang Shu Mon 1 - 2:50
182 George 305
2580 George Karniadakis CANCELLED

 

2610 Hui Wang

Mon 2 - 4
182 George 223

2640 Matthew Harrison By appointment
182 George 327
2680 Basilis Gidas Thurs 6:30 - 7:30
B & H 161

2822B Leopold Grinberg
Fri 2 - 3
CIT 269