Courses

Previous Semester                                                                                                                           

   Next Semester

SEMESTER I - 2019/2020

Course #

Section

Course Title

Hour

Instructor

Room

Math 0050

01

Analytic Geometry and Calculus

(I) T,Th

10:30-11:50

Mandelshtam

 

Math 0070

01

Calculus with Applications to Social Sciences

(H) T,Th

9:00-10:20

Landman

 

Math 0090

01

Introductory Calculus I

(B) M,W,F 

9:00-9:50

Baeza

 

 

02

 

(C) M,W,F

10:00-10:50

Hsu

 

 

03

 

(E) M,W,F

12:00-12:50

Sulyma

 

 

04

 

(F) M,W,F

1:00-1:50

Ferendo

 

 

05

 

(G) M,W,F 
2:00-2:50

Obinna

 

Math 0100

01

Introductory Calculus II

(B) M,W,F 
9:00-9:50

Yun

 


 

02

 

(D) M,W,F 
11:00-11:50

Katz

 

 

03

 

(E) M,W,F

12:00-12:50

Li, J

 

 

04

 

(F) M,W,F

1:00-1:50

Han

 

 

05

 

(J) T,Th

1:00-2:20

Li, A

 

Math 0180

01

Intermediate Calculus

(B) M,W,F

9:00-9:50

McDonough

 


 

02

 

(C) M,W,F

10:00-10:50

Katz

 

 

03

 

(E) M,W,F

12:00-12:50

Invanov

 

 

 

Math 0180 - Associated Recitation Sections

Tuesday

C01: 12-12:50

C02: 12-12:50

C03: 4-4:50

C04: 4-4:50

 

 

Math 0190

01

Advanced Placement Calculus (Physics/Engineering)

(D) M,W,F

11:00-11:50

Kostiuk

 

 

02

 

(B) M,W,F

9:00-9:00

Liang

 

 

 

Math 0190 - Associated Recitation Sections

Thursday

C01: 12-12:50

C02: 12-12:50

C03: 4-4:50

 

Math 0200

01

Intermediate Calculus (Physics/Engineering)

(E) M,W,F

12:00-12:50

Ge

 

 

02

 

(G) M,W,F

2:00-2:50

Hsu

 

 

03

 

(K) T,Th

2:30-3:50

Mandelshtam

 

 

 

Math 0200 - Associated Recitation Sections

Thursday

C01: 12-12:50

C02: 12-12:50

C03: 4-4:50

C04: 4-4:50

 

Math 0350

01

Honors Calculus

(D) M,W,F

11:00-11:50

Cole

 

 

02

 

(G) M,W,F

2:00-2:50

Abramovich

 

Math 0520

01

Linear Algebra

(E) M,W,F

12:00-12:50

Kakaroumpas

 

 

02

 

(H) T,Th 
9:00-10:20

Usatine

 

 

03

 

(I) T,Th

10:30-11:50

Usatine

 

Math 0540

01

Honors Linear Algebra

(F) M,W,F 
1:00-1:50

Ramadas

 

 

02

 

(K) T,Th
2:30-3:50

Landman

 

Math 0750

01

Introduction to Higher Mathematics

(J) T,Th

1:00-2:20

Chan, Hassett, Pipher

 

Math 1060

01

Differential Geometry

(I) T,Th

10:30-11:50

Daskalopoulos

 

Math 1110

01

Ordinary Differential Equations

(K) T,Th

2:30-3:50

Nguyen

 

Math 1130

01

Functions of Several Variables

(C) M,W,F

10:00-10:50

Holmer

 

Math 1260

01

Complex Analysis

(J) T,Th

1:00-2:20

Kahn

 

Math 1270

01

Topics in Functional Analysis

( )

Canceled

 

Math 1530

01

Abstract Algebra

(D) M,W,F

11:00-11:50

Silverman

 

Math 1580

01

Cryptography

(C) M,W,F

10:00-10:50

Ramadas

 

Math 1610

01

Probability

(F) M,W,F

1:00-1:50

Holmer

 

Math 2050

01

Algebraic Geometry

(G) M,W,F

2:00-2:50

Chan

 

Math 2110

01

Introduction to Manifolds

(J) T,Th
1:00-2:20

Kapouleas

 

Math 2210

(APMA 2110)

01

Real Function Theory

(D) M,W,F
11:00-11:50

Pausader

 

Math 2250

01

Complex Function Theory

(F) M,W,F

1:00-1:50

Treil

 

Math 2370

(APMA 2230)

01

Partial Differential Equations

(  )

APMA

 

Math 2410

01

Algebraic Topology

(H) T,Th

9:00-10:20

Tshishiku

 

Math 2510

01

Algebra

(K) T,Th

2:30-3:50

Goodwillie

 

Math 2530

01

Number Theory

(I) T,Th

10:30-11:50

Hoffstein

 

Math 2630

(APMA 2630)

01

Probability

( )

APMA

 

Math 2710

01

Advanced Topics in Mathematics - TBA

( )

Wise

 

Math 2710

01

Advanced Topics in Mathematics - TBA

( )

Schwartz

ICERM 1115